wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » SMOG A ZDROWIE

SMOG A ZDROWIE

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia pt. „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2017 r.” za wzrost zgonów w Polsce w stosunku do lat poprzednich odpowiada najprawdopodobniej smog.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Badania prowadzone zarówno w Polsce jak i na świecie wykazały negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, a mianowicie wykazano jego szkodliwy wpływ na  układ oddechowy i układ krążenia. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Zanieczyszczenie powietrzamoże spowodować wystąpienie uszkodzenia nerek i wątroby, niewydolność układu odpornościowego a także nowotwory.

Jak wykazały badania, w wielu miastach, w których stężenia CO były bardzo wysokie, zaobserwowano wzrost liczby zgonów spowodowanych zawałem mięśnia sercowego.

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl